Robotické svařování je použití programovatelných mechanických ramen vybavených svařovacím hořákem, podavačem drátu a senzorovými systémy k provádění spojovacích operací na kovových obrobcích automaticky, bez neustálého lidského zásahu. Robot sleduje předem naprogramované nebo adaptivně snímané dráhy, dodává svařovací oblouk nebo paprsek řízenou rychlostí, úhlem a energetickým vstupem, aby produkoval opakovatelné, vysoce kvalitní svary při výrobních rychlostech, které lidský svářeč fyzicky nedokáže unést.
V roce 2024 globální robotické svařování trh byl oceněn na přibližně 8,3 miliardy dolarů a předpokládá se, že do roku 2030 překročí 14 miliard USD, přičemž bude růst složeným ročním tempem přes 9 %. Výrobci automobilů, těžkého vybavení, stavby lodí a spotřební elektroniky se zasadili o přijetí, ale technologie se nyní rychle přesouvá do malých a středních podniků, protože kolaborativní robotické platformy snižují náklady a složitost vstupu.
Jak funguje robotické svařování: základní součásti systému
A robotické svařování system je integrovaná sestava pěti hlavních subsystémů, které musí pracovat synchronně, aby vytvořily konzistentní svar.
1. Robotické rameno (manipulátor)
Manipulátor je mechanický základ každého robotické svařování systém. Většina svařovacích robotů používá 6osé kloubové rameno, které poskytuje plnou svobodu pohybu v trojrozměrném prostoru identickém s lidskou paží a zápěstí dohromady. Dosah se obvykle pohybuje od 500 mm až přes 3 500 mm v závislosti na aplikaci s opakovatelností plus nebo mínus 0,02 až 0,08 mm že žádný lidský svářeč se nemůže důsledně rovnat osmihodinové směně.
2. Svařovací zdroj
Napájecí zdroj dodává a reguluje napětí oblouku, proud a tvar vlny, které určují tepelný příkon a profil housenky. Moderní robotické svařování zdroje energie komunikují digitálně s řídicí jednotkou robota, což umožňuje programu upravovat parametry oblouku v reálném čase, když se hořák pohybuje kolem spojů různé geometrie nebo tloušťky materiálu.
3. Ovladač robota
Řídicí jednotka provádí svařovací program, koordinuje všech šest os současně, synchronizuje pohyb robota s polohovacím zařízením nebo dopravníkem a řídí bezpečnostní blokování. Moderní řídicí systémy ukládají stovky svařovacích programů a mohou přepínat mezi čísly dílů za méně než dvě sekundy, což umožňuje flexibilní výrobu na sdílených linkách.
4. Přípravky a polohovače
Upínání drží obrobek ve známé, opakovatelné poloze vzhledem k souřadnicovému systému robota. Polohovadla rozšiřují pracovní obálku robota a umožňují provádět svar v optimální ploché nebo horizontální poloze i na složitých sestavách, čímž zlepšují kvalitu svaru a snižují deformaci.
5. Snímání a sledování švů
Pokročilé robotické svařování systems obsahují senzory laserového vidění, snímání napětí oblouku nebo snímání skrz oblouk, které detekují skutečnou polohu švu v reálném čase a opravují dráhu hořáku, pokud se obrobek posunul. Sledování švů vyhovuje tolerancím lícování plus nebo mínus 1 až 3 mm bez zastavení výroby.
Jaké typy svařovacích procesů se používají při robotickém svařování?
Robotické svařování je automatizace jakéhokoli oblouku, paprsku nebo odporové techniky ovladatelné pomocí programovatelných parametrů. Šest procesů dominuje komerčním instalacím.
MIG/MAG (GMAW) Robotické svařování
Gas Metal Arc Welding je nejběžnějším procesem v robotické svařování systémů po celém světě, což představuje odhad 65 až 70 procent všech instalací robotického obloukového svařování . Kontinuálně přiváděná spotřební drátová elektroda zjednodušuje automatizaci, protože podávání drátu je mechanicky konzistentní a rychlost nanášení je vysoká. Roboti GMAW dominují automobilovým karoseriím v bílé barvě, výrobě konstrukční oceli a výrobě zemědělských strojů.
TIG (GTAW) Robotické svařování
Gas Tungsten Arc Welding vytváří nejkvalitnější svary ze všech obloukových procesů, bez rozstřiku a přesné regulace tepla. Robotický TIG se používá pro nerezová zařízení na zpracování potravin, letecké komponenty a lékařské přístroje. Typické cestovní rychlosti 100 až 300 mm/min jsou pomalejší než MIG, ale automatizace robotů odstraňuje překážku v dovednostech, která činí ruční TIG tak pracným.
Bodové (odporové) robotické svařování
Odporové bodové svařování je dominantní metodou spojování při výrobě karoserií automobilů. Typické osobní vozidlo obsahuje 3 000 až 5 000 jednotlivých bodových svarů , prakticky všechny vyrobené roboty. Doba cyklu na spot je 1 až 3 sekundy a robotické systémy mohou nepřetržitě provádět 400 až 600 spotů za hodinu.
Laserové robotické svařování
Robotické laserové svařování vytváří úzký, hluboký svar s minimální tepelně ovlivněnou zónou a rychlostí pojezdu až 10 metrů za minutu pro tenkou ocel. Vyniká pro hermetické těsnění, spojování baterií v elektrických vozidlech a přesné elektronické kryty, kde je nutné minimalizovat zkreslení.
Flux-Cored Arc Welding (FCAW)
FCAW používá trubkový drát plněný tavidlem, který umožňuje vysoké rychlosti nanášení na tlusté konstrukční části ve venkovním prostředí, kde je stínění plynem nepraktické. Robotické FCAW je běžné v offshore konstrukcích, stavebních zařízeních a výrobě železničních vozů.
Plazmové obloukové svařování (PAW)
Plazmové obloukové svařování je vysokoenergetická varianta TIG s větší penetrační schopností a vyššími pojezdovými rychlostmi. Robotická plazma se používá pro klíčové dírky svařování titanových leteckých dílů, nerezových ocelových trubek a tlakových nádob, kde jednoprůchodové svary s plným průvarem nahrazují víceprůchodové postupy.
| Proces | Typická cestovní rychlost | Je vyžadována výplň | Úroveň rozstřiku | Nejlepší Materiál | Primární průmysl |
|---|---|---|---|---|---|
| MIG/MAG (GMAW) | 400 až 1 200 mm/min | Ano (drát) | Nízká až střední | Ocel, hliník | Automobilový průmysl, strukturální |
| TIG (GTAW) | 100 až 300 mm/min | Volitelné | žádný | Nerez, titan | Letectví, lékařství |
| Spot (odpor) | 400 až 600 bodů/hod | ne | žádný | Ocelový plech | Automobilová karoserie |
| Laser | Až 10 000 mm/min | Volitelné | žádný | Ocel, EV baterie | EV, elektronika |
| FCAW | 300 až 900 mm/min | Ano (tavicí drát) | Střední až vysoká | Silná konstrukční ocel | Těžká výroba |
Titulek: Porovnání svařovacích procesů používaných v robotických svařovacích systémech, ukazující typickou rychlost pojezdu, požadavky na plnivo, úroveň rozstřiku, nejvhodnější materiály a primární průmyslové použití.
Robotické svařování vs ruční svařování: Přímé srovnání
Rozhodnutí mezi robotické svařování a ruční svařování je v zásadě otázkou objemu, opakovatelnosti a ekonomiky. Ani jedno není univerzálně lepší.
| Faktor | Robotické svařování | Ruční svařování |
|---|---|---|
| Čas zapnutí oblouku | 85 až 95 procent směny | 20 až 35 procent směny |
| Opakovatelnost | /- 0,02 až 0,08 mm | /- 0,5 až 2,0 mm (závisí na dovednostech) |
| Propustnost | 3 až 5 násobek manuální sazby (typické) | Základní linie |
| Míra vad svaru | 0,1 až 0,5 procenta (optimalizovaná buňka) | 2 až 5 procent (průměrný svářeč) |
| Flexibilita nastavení | Nízká (nejlepší pro vysokou hlasitost) | Vysoká (přizpůsobí se každému kloubu) |
| Minimální velikost šarže | 50 až 500 nebo více dílů (práh návratnosti investic) | 1 díl |
| Počáteční investice | 80 000 až 500 000 USD nebo více | 5 000 až 30 000 USD (pouze zařízení) |
| Vyžaduje se pracovní dovednost | Programátor a technik robotů | Certifikovaný svářeč (školení 3 až 5 let) |
| Riziko bezpečnosti pracovníků | Nízká (operátor mimo buňku) | Vysoká (výpary, oblouk, popáleniny) |
Titulek: Přímé srovnání robotického svařování a ručního svařování v devíti výkonnostních a ekonomických faktorech relevantních pro osoby s rozhodovací pravomocí ve výrobě.
Proč výrobci přijímají robotické svařování: Klíčové výhody
Obchodní případ pro robotické svařování spočívá na šesti kombinovaných výhodách, které se zvýrazní s rostoucím objemem výroby.
Konzistentní kvalita svaru v měřítku
A svařovací robot provádí stejný úhel hořáku, rychlost posuvu, rychlost posuvu drátu a parametry oblouku u dílu číslo 1 a čísla dílu 10 000 shodně. Studie dodavatelů automobilové úrovně 1, kteří přecházejí z ručního na robotické svařování MIG a snižují četnost vad v dokumentech 60 až 80 procent a snížení nákladů na přepracování o 40 až 60 procent.
Vyšší doba zapnutí oblouku a propustnost
Zkušený ruční svářeč dosáhne 20 až 35 procent doby zapnutí oblouku během směny, zbytek stráví polohováním, kontrolou, třískáním a odpočíváním. A robotické svařování cell s koordinovaným polohovadlem a pracovním postupem částečného nakládání udržuje dobu zapnutí oblouku 85 až 95 procent , dodává trojnásobek až pětinásobek svarového kovu uloženého za hodinu směny.
Zlepšená bezpečnost pracovníků
Svařování je jedním z pracovně nejnebezpečnějších výrobních procesů. Obloukový záblesk způsobuje trvalé poškození sítnice; UV a IR záření popálí exponovanou kůži; svařovací dým obsahuje šestimocný chróm, mangan a další sloučeniny spojené s onemocněním dýchacích cest. Robotické svařování přesune obsluhu zcela mimo zónu oblouku. Americký Bureau of Labor Statistics zaznamenává přibližně 560 000 úrazů způsobených svařováním ročně v pracovní síle — automatizace přímo snižuje toto vystavení.
Snížené mzdové náklady na díl
S velícími certifikovanými svářeči 25 až 45 USD za hodinu v Severní Americe a Evropě, včetně výhod a režie, robotická MIG buňka střední třídy za 150 000 USD, běžící na dvě směny, obvykle dosahuje návratnosti v 18 až 36 měsíců při výměně dvou poloh ručního svařování.
Možnost provozu 24/7
A robotické svařování system nevyžaduje přestávky, nepřivolá nemocnou a nepotřebuje proplácení přesčasů za třetí směnný provoz. Provoz robotické buňky na tři směny přináší 21 produktivních hodin denně oproti 7 až 8 hodinám ručního svářeče, čímž se kapacita znásobí faktorem tři ze stejné podlahové plochy.
Materiálová účinnost
Protože robotické svařování dodává přesně naprogramovaný tepelný příkon a objem drátu, je eliminováno předimenzování svaru. Studie výroby konstrukční oceli ukazují, že robotické buňky snižují spotřebu drátu 15 až 25 procent na spoj ve srovnání s ručním cvičením na stejném výkresu, což přímo snižuje náklady na materiál a deformaci po svařování.
Jaká odvětví používají robotické svařování a pro jaké aplikace?
Robotické svařování pronikl prakticky do všech kovodělných odvětví. Níže uvedená tabulka ukazuje, kde je přijetí nejvyšší a které aplikace pohánějí investice.
| Průmysl | Primární aplikace robotického svařování | Dominantní proces | Úroveň přijetí |
|---|---|---|---|
| Automobilový průmysl | Karoserie v bílé barvě, podvozek, výfuk | Spot, MIG, Laser | Velmi vysoká (90 % nebo více automatizované) |
| Těžká zařízení | Rámy, výložníky, lopaty, nápravy | MIG, FCAW | Vysoká |
| Aerospace | Titanové konstrukce, palivové nádrže | TIG, plazma, laser | Střední až vysoká |
| Stavba lodí | Panely trupu, výztuhy, trubky | SAW, FCAW | Střední |
| Spotřební elektronika | Kryty, baterie | Laser, Micro-TIG | Vysoká |
| Ropa a plyn | Obvodové svary potrubí, tlakové nádoby | TIG, MIG, PAW | Střední |
Popis: Odvětví využívající robotické svařovací systémy s primárními aplikačními oblastmi, dominantními procesy a relativní úrovní osvojení automatizace v každém sektoru.
Kolik stojí robotický svařovací systém?
Celkové náklady na a robotické svařování instalace se značně liší podle procesu, propustnosti a složitosti integrace. Pochopení celkového obrazu nákladů je nezbytné pro přesný obchodní případ.
- Cobot MIG buňka základní úrovně: 50 000 až 90 000 USD. Zahrnuje kolaborativní robotické rameno (obvykle 6 až 10 kg užitečného zatížení), zdroj MIG, základní balíček hořáku a jednoduché upevnění stolu. Vhodné pro maloobjemovou jednoduchou geometrii spojů v malých a středních podnicích.
- Standardní průmyslový MIG článek: 120 000 až 250 000 USD. Plně průmyslový 6osý robot, digitální zdroj energie, automatický řezač drátu a čistič hořáku, bezpečnostní oplocení, základní polohovadlo a programování. Pokrývá většinu středněobjemových výrobních aplikací.
- Vysoce produkční dvoustanicová buňka: 250 000 až 500 000 USD. Uspořádání se dvěma stanicemi se servopolohovacím zařízením, které umožňuje načítání jedné stanice, zatímco druhá svařuje, přičemž doba zapálení oblouku je vyšší než 90 procent. Standard pro automobilovou úroveň 1 a konstrukční výrobu nad 500 dílů za den.
- Laserová robotická buňka: 400 000 až 1 500 000 USD. Vláknový laserový zdroj (typicky 2 až 10 kW), vysoce přesný robot, laserový bezpečnostní kryt, navádění zraku a odsávání výparů. Vyžaduje se pro spojování baterií EV a přesnou elektroniku.
- Plně automatizovaná linka s dopravníky a vizí: 1 000 000 $ až 10 000 000 $ nebo více. Linky pro více robotů s automatickým podáváním dílů, inline kontrolou a integrací MES. Typické pro automobilové karosárny a výrobu bílé techniky.
Programování, uvedení do provozu, školení operátorů a průběžná údržba zvyšují v prvních třech letech provozu 15 až 25 procent nákladů na zařízení ročně. Zohlednění těchto faktorů poskytuje realističtější výpočty návratnosti než samotná cena zařízení.
Často kladené otázky o robotickém svařování
Otázka: K čemu je robotické svařování nejvhodnější?
Robotické svařování přináší nejvyšší hodnotu u velkoobjemových, opakujících se svarových spojů s konzistentní geometrií součástí a předvídatelným uchycením. Ideální aplikace má velikosti dávek nad 200 až 500 dílů, typy svarových spojů, které se opakují napříč všemi díly, a rozměrovou konzistenci u příchozích komponent. Odvětví, která odpovídají tomuto profilu, dosahují nejvyšší návratnosti investic. Maloobjemová, vysoce přizpůsobená nebo jednorázová výroba obecně neospravedlňuje náklady na nastavení robotické automatizace.
Otázka: Jak dlouho trvá naprogramování robotické svařovací buňky pro nový díl?
Doba programování závisí na složitosti součásti. Jednoduchý držák se čtyřmi krátkými svary by mohl stačit 2 až 4 hodiny pomocí metod učit-pendant. Může vyžadovat složitý konstrukční svařenec s 30 spoji ve více rovinách 2 až 5 dnů . Offline programovací software (OLP), který simuluje dráhu svaru na počítači před stažením do robota, může zkrátit dobu programování na robotu o 60 až 80 procent a je standardní praxí pro složité díly v prostředích s vysokým mixem.
Otázka: Nahrazuje robotické svařování zcela lidské svářeče?
Robotické svařování neeliminuje potřebu lidské odbornosti ve svařování. K programování robotů, kvalifikaci svařovacích postupů, provádění první kontroly výrobku, manipulaci s výjimečnými díly a údržbě zařízení jsou zapotřebí kvalifikovaní svářeči. Jediný robotický technik nebo svařovací technik dohlíží na to, co dříve vyžadovalo tři až pět ručních svářečů. Nedostatek kvalifikovaných svářečů v USA, Evropě a Japonsku je ve skutečnosti jednou z hlavních sil, které zrychlují robotické svařování přijetí, protože populace zkušených svářečů odchází do důchodu rychleji, než je nahrazují nově příchozí.
Otázka: Jaký je rozdíl mezi svařovacím robotem a svařovacím cobotem?
Tradiční průmyslovka svařovací robot pracuje vysokou rychlostí uvnitř zabezpečeně oplocené buňky a způsobuje vážné zranění, pokud člověk během provozu vstoupí do jejího pracovního prostoru. Kolaborativní svařovací robot (cobot) využívá snímání síly a točivého momentu a klouby s omezeným výkonem, aby mohl bezpečně pracovat vedle lidí bez tvrdého střežení. Coboti obětují určitou rychlost, ale dramaticky snižují náklady a nároky na instalaci. Koboti v současnosti představují přibližně 5 až 10 procent všech instalací svařovacích robotů ale tento segment roste o více než 20 procent ročně.
Otázka: Může robotické svařování zvládnout hliník a nerezovou ocel nebo pouze měkkou ocel?
Robotické svařování se široce používá na hliník, nerezovou ocel, titan, duplexní nerezové a niklové slitiny a také na měkké a vysokopevnostní oceli. Každý materiál vyžaduje specifické sady procesních parametrů a složení ochranného plynu, ale hardware robota je odolný vůči materiálu. Zejména hliník těží z robotického svařování MIG, protože konzistentní úhel hořáku a rychlost posuvu potřebné pro řízení vysoké tepelné vodivosti hliníku a sklonu k poréznosti jsou pro lidské svářeče obtížné udržet na dlouhých spojích nebo velkých objemech součástí.
Proč je robotické svařování budoucností výroby kovů
Robotické svařování se posunula od technologie dostupné pouze velkým výrobcům automobilů k technologii, která je ekonomicky životaschopná pro středně velké výrobce a stále častěji i pro malé obchody. Ceny průmyslových robotických ramen přibližně klesly 50 procent v reálných hodnotách za posledních 20 let , zatímco náklady na kvalifikovanou pracovní sílu nadále rostou a nedostatek svářečů se prohlubuje. Rostoucí požadavky zákazníků na zdokumentovanou kvalitu svarů činí argumenty pro automatizaci každým rokem přesvědčivější.
Při pohledu do budoucna, další generace robotické svařování technology je formován třemi sbližujícími se vývojovými prvky: adaptivním sledováním švů na základě umělé inteligence, které si poradí se špatným přizpůsobením, které dříve vyžadovalo lidský úsudek; digitální simulace dvojčat, která ověřuje celé programy svařování před vyrobením fyzické součásti; a mobilní robotické platformy, které přinášejí automatizaci svařování do velkých pevných konstrukcí, jako jsou lodě, tlakové nádoby a sekce větrných věží.
Pro výrobce hodnotící zda robotické svařování je vhodná pro jejich provoz, praktickým výchozím bodem jsou výrobní údaje: počet svarových spojů na díl, roční objem, aktuální rychlost přepracování a náklady na ruční svařování. S těmito čtyřmi čísly lze vytvořit věrohodný model návratnosti investic během hodin a ve většině současných středně objemových výrobních prostředí tato čísla jednoznačně upřednostňují automatizaci.






